استاندارد ONVIF
2070

استاندارد ONVIF

در گذشته هر دوربین مداربسته شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات از پروتکل ارتباطی مختص خود استفاده می کرد. از این رو دوربین های با پروتکل متفاوت امکان برقراری ارتباط تحت یک نرم افزار در شبکه را نداشتند و این موضوع محدودیت های زیادی را ایجاد می کرد. برای رفع این مشکل و سهولت در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه از برندهای مختلف، انجمن ONVIF (انجمن ویدئویی شبکه باز) توسط سه شرکت Bosh، Axis ،  Sony ایجاد شد.ONVIF در واقع یک انجمن جهانی برای ایجاد یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های شبکه است.

در صورت نصب یک سیستم  دوربین مداربسته شبکه بدون امکانات ONVIF، امکان افزودن یک دوربین با مارک متفاوت در همان شبکه وجود نخواهد داشت. از این رو عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهداف انجمن ONVIF

  • استانداردسازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه
  • امکان استفاده از دوربین های شبکه بدون توجه به سازنده آن
  • امکان دسترسی تمامی شرکت ها و تولیدکنندگان به تکنولوژی ارتباطی ONVIF

دوربین های با قابلیت ONVIF با وجود هزینه ای تا حدی بالاتر،امکان بسیار مهمی در تعمیر، نگهداری و گسترش سیستم مداربسته شبکه بدون دغدغه در مورد امکان همخوانی پروتکل دوربین ها در اختیار قرار می دهند و به دوربین ها و دیگر تجهیزات شبکه IP امکان می دهند تا از طریق یک استاندارد ساختار باز یکپارچه، کنترل و مدیریت شوند. اساس کار ONVIF، استاندارد کردن کاربر و واسط شبکه بین تجهیزات شبکه ویدئویی است که یک چارچوب ارتباطی براساس IETF و استانداردهای خدمات وب مربوطه از جمله پیکربندی IP و امنیتی تعریف می کند.

مزایای ONVIF

مزیت اصلی استاندارد ONVIF، آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده ای است که با این استاندارد کار می کند. دیگر کاربر وابسته به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد نیست. استانداردسازی ارتباطات بین تجهیزات دوربین های مداربسته تحت شبکه و امکان دسترسی تمام سازندگان به فن آوری ارتباطی ONVIF ، دغدغه اصلی این صنعت را در مورد امکان عدم هم خوانی پروتکل دوربین های مداربسته از بین برده است و باعث سهولت در تعمیر، نگهداری و توسعه سیستم نظارت تصویری تحت شبکه شده است.

معایب ONVIF

ONVIF استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود معایبی نیز دارد. دو فاکتور مهم در انتخاب تجهیزاتی که با استاندارد ONVIF کار می کنند عبارتند از:

  • کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل ONVIF یک سازنده
  • تضمین میزان کیفیت ادغام بین اجرای پروتکل ONVIF و پروتکل سازنده

ممکن است هنگام استفاده از یک نرم افزار، برخی از ویژگی ها و ارتقا سازی های دوربین IP موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا نرم افزار اختصاصی خود سازندگان را به کار گرفت و یا نرم افزاری را انتخاب کرد که این ارتقا سازی را پشتیبانی کند. هرچند دوربین های تحت شبکه با استاندارد ONVIF دارای هزینه نسبتا بالاتری می باشند، اما مزایای زیاد اقبال مصرف کنندگان در به کارگیری آن را افزایش داده است.

تهیه شده توسط: گروه فنی پادالکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی