تشخیص اصالت تصاویر سیستم نظارت تصویری
2075

تشخیص اصالت تصاویر سیستم نظارت تصویری

واترمارک چیست؟

واترمارک یکی از گیج کننده ترین مباحث در حوزه سیستم های نظارت تصویری است. یکی از مهمترین کاربردهای یک سیستم دوربین مداربسته، امکان ضبط تصاویر و در صورت نیاز امکان ارائه این تصاویر ضبط شده به عنوان سند و یا مدرک به مراجع قضایی است، در زمانی که جرمی واقع می شود. هنگامی که کاربران یا (دادگاه) تقاضای اثبات صحت مستندات تصویری (مانند ویدئوهای ضبط شده) را داشته باشند، این مورد به مسئله ای جدی تبدیل می شود. هر تصویر ضبط شده ای را نمی توان در حکم سند مستدل به حساب آورد زیرا امکان ایجاد تغییر و جعل در تصاویر ضبط شده وجود دارد و مراجع قضایی برای پذیرفتن یک تصویر ضبط شده به عنوان یک سند قابل قبول شرایط خاصی دارند که با استفاده از تکنیک واتر مارک می توان شرایط لازم را برآورده ساخت.

واترمارک می تواند یک نوشته، امضای الکترونیکی و یا یک لوگو باشد که به طور معمول زیر تصویر قرار می گیرد. البته لازم نیست واترمارک روی تصویر قرار گیرد و می تواند به صورت یک سری اطلاعات ضمیمه شده غیر قابل دیدن هم باشد که در صورت نیاز بازخوانی خواهند شد. در برخی تجهیزات کپی و چاپ پیشرفته هم سیستم هایی وجود دارند که که به وسیله نور لیزر، شماره سریالی را به صورت نامرئی روی کار چاپ می کنند که حاوی اطلاعات با ارزشی است تا در صورت لزوم توسط تجهیزات مخصوص بازخوانی شوند.

واتر مارک ها نمی توانند توسط دیگران حذف شوند. با اعمال تغییراتی روی عکس مانند فشرده سازی، ویرایش، تغییر فرمت و غیره، امکان حذف این اطلاعات وجود ندارد و همواره می توان صاحب اصلی را بازشناخت.

انواع واترمارک ها در سیستم های نظارت تصویری

در اینجا دو نوع اصلی واترمارک و چگونگی پیاده سازی آن در سیستم های واقعی تشریح می شوند. واترمارک دارای دو معنی (کاربرد) کاملاً متفاوتی است که در ذیل شرح داده می شود:

  • نگاشت تصویری است که در آن عکس یا تصویری بر روی ویدئوی دریافتی از دوربین ها قرار داده می شود. به طور معمول تصاویر اضافه شده به ویدئو، بیانگر لوگوی شرکت، مالک یا کاربر سیستم دیدبانی است.

نوع دیجیتال است که در آن تک تک بیت های ویدئو بررسی شده و یک کد مربوط به آن تولید می شود. پس از آن نیز می توان ویدئو را دوباره بررسی نمود. چنانچه کد تولید شده جدید با کد اصلی که در ابتدا تولید شده بود هم خوانی نداشته باشد، نشان دهنده این است که ویدئو دچار تغییر شده است. این شیوه واترمارک روی تصویر یا ویدئو قابل مشاهده نیست، اما بسیار کارآمد تر از حاشیه گذاری تصویری است.

انتخاب واترمارک مناسب

دو نوع واترمارک معرفی شده که تفاوت زیادی با هم دارند، با توجه به کاربردهای مورد نظر انتخاب نوع مناسب ساده خواهد بود:

  • بازاریابی/نمایش نام تجاری: شرکتهای سازنده یا نصاب جهت تبلیغ شرکت خوداز نگاشت تصویری استفاده می کنند که امنیت کمتری در خصوص جعل تصاویر در آن وجود دارد.
  • به عنوان مدرک جهت ارائه به دادگاه : دراین موارد و جهت حصول اطمینان از عدم دستکاری ویدئوها استفاده از روش کدگذاری دیجیتال توصیه می شود که امنیت بسیار بالایی دارد.

پیاده سازی واترمارک

واترمارک نوع نگاشت تصویری قابلیت پیاده سازی در هر زمان و مکانی را داراست. بسیاری از دوربین های تحت شبکه، سیستم های مبتنی بر VMS و همچنین نرم افزارهای ویرایش ویدئو حتی پس از ویرایش فایل ویدئویی این امکان را فراهم می کنند.

اما در مورد نوع دیجیتالی (تولید کد) و اینکه در چه مرحله ای باید آن را اعمال نمود، پیچیدگی های بیشتری وجود دارد. این پیچیدگی ها مربوط به محدودیت های پیاده سازی و نیز حفظ اعتبار داده های مورد نظر است.

انتخاب هایی که برای دیجیتال وجود دارد:

  • انجام واترمارک در داخل خود دوربین
  • انجام واترمارک در زمانی که دستگاه ضبط تصاویر را آغاز می کند
  • هنگامی که دستگاه ضبط تصاویر شروع به خروجی گرفتن از تصاویر ضبط شده می کند

هرچند در عمل و با توجه به آمار، به ندرت از واترمارک نوع دیجیتال استفاده می شود، بسیاری از محاکم قضایی تصاویر سیستم های نظارت تصویری را آن هم بدون هیچگونه واترمارکی به عنوان مدرک می پذیرند. در مواردی که واترمارک دیجیتال استفاده می شود، به طور معمول این پس از تولید ویدئو و توسط دستگاه ضبط کننده انجام شده است. در تنظیمات مربوط به تولید ویدئو اغلب گزینه ای برای فعال کردن واترمارک دیجیتال وجود دارد.

در برخی موارد واترمارک دیجیتالی را میتوان در زمان ضبط اولیه ویدئو انجام داد اما به ندرت می توان چنین امکانی را در دوربین های تحت شبکه یافت. بیشتر ادعاهای بازاریابی پیرامون واترمارک دیجیتال بیشتر مربوط به نگاشت تصویری و نه واترمارک دیجیتال می باشد.

تهیه شده توسط : گروه فنی پادالکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۶/۰۱/۲۷
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی