انواع فن آوری حسگرهای دوربین
1281

انواع فن آوری حسگرهای دوربین

حسگرهای نوری از هزاران ردیف المان نیمه هادی بسیار کوچک و حساس به نور تشکیل شده اند که می توانند ذرات و یا فتون های نور را به بار الکتریکی تبدیل کنند. هرچه شدت نور تابیده شده بر این عناصر الکتریکی ریز، بیشتر باشد میزان الکتریسیته تولید شده توسط آن ها نیز بیشتر می شود. در دوربین های مداربسته از دو فن آوری CCD و CMOS جهت حسگر نوری استفاده می شود. با اینکه این دو فن آوری از نظر ماهیت تفاوت چندانی با هم ندارند، اما در نحوۀ استفاده از نور دریافت شده و انتقال آن به صورت سیگنال های الکتریکی متفاوت است.

در حسگرهای CCD بار الکتریکی تولید شده در هر سلول باید به صورت تک به تک و ردیف به ردیف خوانده شود و قبل از آنکه حسگر بتواند آمادۀ ثبت تصویر بعدی شود باید تمام اطلاعات مربوط به عکس قبلی یعنی الکتریسته حاصل از تابش نور تصویر قبلی از روی آن پاک شود. در حسگرهای CMOS، هر عنصر حساس به نور می تواند جداگانه خوانده شود زیرا دارای یک مختصات X و Y منحصر به فرد است که قابل آدرس دهی و خوانده شدن است.

هر پیکسل در حسگرهای CMOS دارای چند ترانزیستور و المان نیمه هادی مرتبط است که در کنار آن ها قرار می گیرد، بنابراین برخی از فتون های نور به جای اینکه با سطح سلول های نورسنج برخورد کنند با این نیمه هادی ها برخورد کرده و به هدر می روند. بنابراین تجربه نشان داده است که حسگرهای CCD به دلیل سادگی ساختمان و عدم استفاده از المان های نیمه هادی اضافی، سیگنال شفاف تری تولید می کنند و به همین دلیل تصاویر ثبت شده توسط آن ها شفاف تر است و کیفیت بیشتری دارد.

حسگر CMOS به دلیل قابلیت آدرس دهی دقیق هر پیکسل دارای کاربردهای چند منظوره است و علاوه بر ثبت تصویر می توان از آن ها برای نورسنجی، فوکوس خودکار و کارهای دیگر مورد نیاز در زمان تصویر برداری استفاده کرد. بنابراین حسگرهای CMOS باهوش ترند و می توانند خیلی از عملیات پردازش تصویر را به جای واگذاری به پردازندۀ دوربین دیجیتال خود انجام دهند. همچنین مصرف برق این حسگرها ده ها برابر کمتر از حسگرهای CCD است.

تهیه شده توسط: گروه فنی پادالکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی