تفاوت HDMI با کابل های آنالوگ
1244

تفاوت HDMI با کابل های آنالوگ

تفاوت HDMI با کابل های آنالوگ

در هنگام اتصال یک دستگاه پخش دیجیتال DVD Player یا VCD Player به یک نمایشگر آنالوگ، داده های دیجیتال در دستگاه دیجیتال به سیگنال آنالوگ تبدیل و بر روی کابل های صدا یا تصویر به نمایشگر رسیده و پخش می شود. در هر تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بر عکس، کیفیت صدا و تصویر اندکی افت می کند. در شرایطی که از طریق یکی از روش های آنالوگ، تصاویر از یک منبع دیجیتال به یک نمایشگر دیجیتال (LCD، DLPو یا پلاسما) ارسال شود، وضعیت بدتر است. هم در مبدأ و هم در مقصد تبدیل خواهیم داشت و افت کیفیت و بروز نویز بیشتر می شود.

در فن آوری HDMI به خاطر خاصیت ذاتی دیجیتال این رابط، صدا و تصویر بدون فشرده سازی و تبدیلی، به طور مستقیم سیگنال دیجیتال را دریافت، انتقال و تحویل می دهد و در آخر نتیجۀ انتقال اطلاعات سریع تر صورت می گیرد، درصد خطا کاهش می یابد و در نتیجه کیفیت و دقت بالاتر می رود. این اطلاعات برای نمایشگرهای دیجیتال با کیفیت حقیقی و به صورت پیکسل به پیکسل قابل نمایش می باشند. به علاوه، در سیستم های HDMI تصویر به طور خودکار به قالب نمایشگر تبدیل می شود (این تبدیل در ماهیت تصویر صورت نمی گیرد بلکه تنها در قالب آن اعمال می شود، برای مثال، تبدیل قالب 4:3 به 16:9). تمامی این امکانات تنها بر روی یک کابل رابط ارائه می شود و نیازی به کابل کشی های متعدد نیست.

                                         

رابط HDMI

اولین نسخۀ HDMI 1.0 در سال 2003 با طول کابل بالای دو متر وارد بازار شد که قابلیت انتقال داده با پهنای باند 95/4 گیگابایت در ثانیه و هشت کانال صوتی 192 کیلوهرتزی را داشت و در سپتامبر 2013 با تولید نسخه HDMI 2.0 این مقادیر به 18 گیگابایت در ثانیه و 32 کانال صوتی 1536 کیلوهرتزی رسید. این نسخه جدید از کیفیت تصویر 4K پشتیبانی می کند و 60 فریم در ثانیه را در این حالت انتقال می دهد. همچنین در نسخه دو فن آوری HDMI قابلیت تبادل دوطرفه  با چهار مسیر صوتی و دو مسیر تصویری افزوده شد، به این معنا که دو دستگاه دیجیتالی که به وسیله HDMI به یکدیگر متصل می شوند، علاوه بر انتقال داده، اطلاعات شناسایی صفحۀ نمایش گسترده (EDID) طرف مقابل را دریافت می کنند.

کابل HDMI در دو نوع استاندارد یا Category 1 برای نسخه های ./1 تا 2/1 این استاندارد و کابل سرعت بالا Category 2 برای نسخه های 3/1 و 4/1 این استاندارد موجود است، بنابراین در هنگام خرید کابل  HDMIباید به مدل آن توجه شود. رابط HDMI در دو نوع Single Link یا  Type A با 19 پین و نوع Double Link یا Type B با 29 پین موجود است.

                                          

انواع رابط HDMI 

لازم به ذکر است که برای استفاده از این رابط محدودیت فاصله وجود دارد و برای فاصلۀ مورد نیاز باید از کابل مشخصی استفاده کرد. استفاده از کابل های رابط HDMI معمولاً در متراژ طولی تا پنج متر یا کم تر رایج است، اگرچه این کابل ها تا طول 20 متر یا بیشتر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کابل های HDMI با کیفیت ساخت استاندارد که همراه با نویز گیر باشد توصیه می شود. این رابط ها در چند نسخه ارائه شده اند که در نسخۀ یک امکان ارسال تصاویر تا وضوح 1200 در 1920 و در نسخۀ دو تا 2160 در 4096 افزایش یافته است.

مشخصات HDMI نسخۀ 3/1: در سال 2006 ارائه شد و دارای برتری های ذکر شده نسبت به نسخه های قبلی دارد.

سرعت بالاتر: اگر چه ویرایش های قبلی این فن آوری نیز بیش از نیاز تمامی فرمت های جاری HDTV پهنای باند را پشتیبانی می کنند، این ویرایش پهنای باند تک ارتباطی Single-Link را تا MHZ 340 یعنی Gbps 2/10، برای پشتیبانی از نیازهای آینده تجهیزات نمایشگر HD، مثل تفکیک پذیری بالاتر، عمق رنگ بیشتر و نرخ فریم بالاتر است. به علاوه داخل این ویرایش ساختاری پایه ریزی گردیده که به ویرایش های آینده اجازه می دهد تا به سرعت های بالاتر برسند.

عمق رنگ: HDMI 1.3 عمق رنگ را که در ویرایش های قبلی 8 بیت بوده تا 10 بیت، 12 بیت و 16 بیت پشتیبانی می کند که با محاسبات حیرت انگیزی تا یک میلیارد رنگ را در انواع طیف رنگی و خاکستری (در سایه ها) نمایش می دهد که جزئیات بی نظیری را به نمایش می گذارد.

اتصال کوچک جدید: با ظهور تجهیزات قابل حمل مثل دوربین های فیلم برداری HD و نیاز به اتصال آن ها به دیگر تجهیزات HD در این ویرایش امکان استفاده از نوع کوچک اتصال HDMI فراهم شده است.

Lip Sync: از آنجا که امروزه در تجهیزات الکترونیکی بخش های پردازش های پیچیده دیجیتالی برای افزایش شفافیت و جزئیات محتویات سیگنال افزوده می شود، هم زمانی صدا و تصویر در خروجی خود به مشکلی بزرگتر برای طراحان بدل می شود. در HDMI 1.3 قابلیت های خودکار صدا را ترکیب نموده و به تجهیزات اجازه می دهد تا هم زمانی را با دقت کامل به طور خودکار اجرا نمایند.

Broader Color Space: HDMI 1.3 پشتیبانی از X.V.Color (که نام تجاری استاندارد رنگ IEC 61966-2-4 XVYCC است) را اضافه کرده که محدودیت های فعلی فضای رنگ یا Color Space را از بین برده است و امکان نمایش تمامی رنگ هایی را که چشم انسان قادر به تشخیص و دیدن آن است، فراهم کرده است.

فرمت جدید صدای HDبدون افت: در قابلیت های فعلی HDMI، علاوه بر پشتیبانی از صدای دیجیتال فشرده پهنای باند بالا و کلیۀ فرمت های فشرده شدۀ موجود، امکان جدیدی برای فرمت های صدای دیجیتال فشرده شده بدون افت جدید (Dolby True HD و DTS-HD Master) اضافه شده است.

HDMI با شیوۀ رمزنگاری HDCP سازگار است.

تهیه شده توسط: گروه فنی پادالکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی