چگونه در نور کم تصویر بهتری داشته باشیم؟
1669

چگونه در نور کم تصویر بهتری داشته باشیم؟

بهبود کیفیت تصویر با تکنیک کاهش سرعت شاتر Sense-up یا DSS

تکنیک های زیادی برای بهتر شدن کیفیت تصویر دوربین مداربسته وجود دارد مانند: کاهش سرعت شاترSense-up، کنترل بازده به طور خودکار AGC، اصلاح نور پس زمینه BLC، حذف نقاط پرنور در تصویر با فن آوری HLC، محدودۀ دینامیکی گستردهWDR  و فیلتر کردن نواحی خاص از دید دوربین. که در این مبحث به کاهش سرعت شاتر برای بهبود کیفیت تصویر پرداخته می شود.

Sense-up یا DSS یک فن آوری پردازش تصویری است که به کاربر اجازۀ انتخاب سرعت های آهسته شاتر به صورت دیجیتالی به منظور عبور نور بیشتر به دوربین را می دهد. بنابراین حساسیت بالاتری را در شرایط نوری کم فراهم می کند و توانایی دید در تاریکی تقریباً کامل و به صورت تصویر رنگی را دارد.

عملکرد دوربین های با قابلیت DSS، همانند عملکرد مردمک چشم است که در یک محیط کم نور به منظور دریافت نور بیشتر بازتر می شود. در این فن آوری نیز، با به کارگیری یک شاتر الکترونیکی قابل تنظیم جهت تغییر در مقدار نور ورودی به دوربین، با کاهش سرعت شاتر به صورت دیجیتالی، نور بیشتری برای ایجاد هر فریم از دوربین عبور می کند و در نتیجه تصویر ظاهر شده در حسگر نیز کیفیت بالاتری خواهد داشت، یعنی حساسیت دوربین در شرایط نوری کم افزایش می یابد.

                     

بکارگیری فن آوری Sense-up

دوربین های DSS در موقعیت های نور معمولی، به طور خودکار به تنظیمات عادی خود برمی گردند. اغلب دوربین های Sense-up دارای OSD ( (On Screen Displayنیز می باشند. با استفاده از OSD، نصاب دوربین می تواند به صفحه های برنامه ریزی دوربین وارد شده و تنظیمات مربوط به پارامترهای اصلی را انجام دهد. یکی از مهمترین پارامترها، تنظیم محدودۀ Sense-up می باشد. این حد می تواند روی اغلب دوربین ها در هر جایی از دامنۀ 2x تا 128x تنظیم شود. این تنظیم به طور مستقیم به مقدار نوری که اجازۀ ورود به دوربین را دارد تعبیر می شود و سرعت واقعی شاتر نمی باشد. برای مثال، یک تنظیم 2x اجازۀ ورود نور دو برابر بیشتر را نسبت به دوربین شاتر دیجیتالی استاندارد فراهم می سازد و یک تنظیم 16x اجازۀ ورود نور تا حداکثر 16 برابر بیشتر را نسبت به حالت عادی می دهد.

                                       

 به کارگیری فن آوری OSD

البته DSS به معنای حذف دوربین های دید در شب مادون قرمز نیست. بسیاری از دوربین های مجهز به DSS، حساس به مادون قرمز نیز می باشند که اجازۀ تنظیمات DSS در حد کم را می دهند و نور LEDهای مادون قرمز منجر به افزایش نور مذکور می شود. به این ترتیب امکان مشاهدۀ تصاویر تا فاصه های بیشتر در تاریکی مطلق فراهم می شود.

تهیه شده توسط: گروه فنی پادالکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی