چگونگی کارکرد تحلیل گرهای تصویری
1448

چگونگی کارکرد تحلیل گرهای تصویری

تحلیل گرهای تصویری

تحلیل تصاویر ویدئویی شکلی از نگاه ماشینی یا کامپیوتری است که می تواند موضوعات و تصاویر بی حرکت را تحت نظر داشته باشد و حتی این کار را با ویدئویی که تصاویر آن به سرعت از جلو ماشین رد می شوند نیز انجام دهد.

NVR های جدید موجود در بازار امروزه قابلیت تطبیق چهره دارند که این موضوع نمایانگر استفاده و ارزش زیاد نرم افزار های نظارتی است. آنها تصویر چهرۀ ثبت شده را با چهرۀ نمایش داده شده در دوربین در حال ضبط تطبیق می دهند و اگر این انطباق وجود داشت، آلارم اعلام فرستاده می شود. تحلیل تصاویر ویدئویی مزایای دیگری نیز دارد. می توان ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز برای نگه داری ویدئو را با فیلتر کردن اطلاعات غیر ضروری کاهش داد. به علاوه می توان اطلاعات مرتبط را از طریق شبکه به گوشی های موبایل و PC افراد در هر مکانی فرستاد. اپلیکیشن هایی وجود دارند که قابلیت های بیشتری مانند بانکداری و بازار مالی برای تأیید هویت، خرده فروشی ها و سوپرمارکت ها برای اعلان دزدی و تسهیلات برای مدیریت بازدید و اعلام پرسنل را ارائه می دهند.

بسته های تحلیل گر، بازه ای از قابلیت ها از جمله هشدارهای خودکار تا تشخیص چهره را فراهم می سازند. در حال حاضر، سازمان های حفاظتی، خارج از بحث ضبط و ذخیره اطلاعات، در نهایت ابزاری برای کمک به پردازش و تحلیل در اختیار دارند.

اصول کارکرد تحلیل گرهای تصویری

تحلیل گرهای تصویری به طور ذاتی لایه هایی از نرم افزار داخل سیستم هستند که تصاویر را برای موضوعاتی همانند الگوهای عنصر تصویری تحلیل می کنند. این نرم افزار ها از الگوریتم هایی تشکیل شده اند که تحلیل موضوعات مشخص را ممکن می سازد. بنابراین هر بخش از نرم افزار، یا تحلیل گر، شکل متفاوتی از تحلیل را فراهم میکند، یعنی اگر به طور مثال سازمانی خواستار تشخیص چهره، ردیابی حرکت و یا آژیرهای خودکار باشد، باید سه بستۀ نرم افزاری مجزا را در سیستم فعلی بگنجاند.

IVMS یا سیستم مدیریت هوشمند ویدئویی اولین محصولاتی هستند که تمامی نیازهای صنعت حفاظتی را در یک سیستم یکپاچه با قابلیت بکارگیری آسان و مقرون به صرفه بودن را به ارمغان می آورند.

نقایص تحلیل گرهای تصویری

تحلیل گرهای تصویری، گران قیمت، پیچیده و تا حد مورد نظر قابل انعطاف و مقیاس پذیر نیستند. این نرم افزار عمدتاً به صورت تک تحلیلی نصب شده بر روی یک سیستم NVR فروخته می شود، یعنی آن هایی که سیستم های چند منظورۀ تحلیلی نیاز دارند (اکثراً سازمان های حفاظتی) بسته های نرم افزاری متعددی هم می خرند. به علاوه، اکثر تحلیل گرهای ویدئویی به منظور کار در سیستم هایی با تعداد دوربین محدود طراحی شده اند.

سازمان هایی با حجم هایی گسترده تر نیاز به تهیۀ تعداد بیشتری از این بسته های نرم افزاری دارند و باید هزینۀ بیشتری نیز بپردازند و در عین حال مشکلات یکپارچه کردن در سطح یک شبکه بزرگ نیز همیشه وجود دارد. یکی از بزرگ ترین نقیصه های سیستم های تحلیل گر ویدئویی وجه مشترک استاندارد کاربرهاست. تحلیل گر ها اصولاً با فرآیند بازبینی یکپارچه نشده اند و وقایع امنیتی (حوادثی که یکی از تحلیل گرها را برانگیخته می کند، بر فرض، چهره ای که مورد شناسایی قرار گیرد ، یا حرکتی در محدودۀ ممنوع شده) به صورت لیست متنی بر روی رایانه اپراتور ظاهر می شود.

در حالی که این مسئله شاید در متن بازرسی ها بدون نقص به نظر آید، اما برای بازبینی به صورت تصاویر زنده، دور از شکل ایده آل است. همچنین با توجه به اینکه فعالیت با نرم افزار مورد استفاده ساده نیست، می توان نتیجه گرفت که ساعت ها و مبالغ زیادی باید جهت آموزش نگهبان ها و مدیران صرف شود تا آنها بتوانند از تحلیل گر ها استفاده کنند و از مشکلات دیگر می توان به نحوۀ نصب نرم افزار اشاره کرد که آن هم مهارت های خاص خودش را می طلبد.

تهیه شده توسط: گروه فنی پاد الکترونیک

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی