بررسی کیفیت تصویر دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی در نور کم
1304

بررسی کیفیت تصویر دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی در نور کم

دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی تقریباً بیشترین سهم در قبضه بازار دوربین مداربسته را دارا هستند. بسیاری از شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته تمرکز اصلی تولیدات خود را معطوف به دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی کرده اند.

ضعفی که عملاً در دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی نسبت به دوربین های مداربسته 1080p دیده می شود بیشتر در شدت نوری کمتر از 200 لوکس به چشم می آید. در این شدت نوری که صحنه اتفاقاً اصلاً تاریک هم نیست عملاً ضعفی در دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی ظاهر می شود که در دوربین های مداربسته نور فوق العاده کم و 1080p وجود نخواهد داشت. در این متن بیشتر به این ضعف دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی خواهیم پرداخت.

عملکرد ضعیف در صحنه نسبتاً روشن

در آزمایشی که عکس آن را در زیر می بینید چندین دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی در صحنه هایی با شدت نور مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند، می توانید در تصاویر مقایسه نمایید.

در میزان نور 150 لوکس (عکس سمت راست) در مقایسه با شدت نور 300 لوکس در تصویر چپ جزئیات کمتری دیده می شود و در واقع جزئیات زیادی از بین رفته اند. برای مثال، ویژگی های چهره و موی سر و حتی عینک روی صورت فرد (در 150 لوکس) به خوبی دیده نمی شود. این تأثیرات در دوربین مداربسته 1080p یا 720p با رزولوشن های HD کمتر دیده می شود. در تصاویر زیر مشاهده می کنید که جزئیات تقریباً در هر دو شدت نوری به یک اندازه است و تفاوت ناچیزی وجود دارد.

عملکرد ضعیف در صحنه ای با شدت نور کم

در شدت نور کم، کارایی دوربین های مداربسته 720P و 1080P نیز ضعیف است. برای مثال، تصویر زیر مربوط به دوربین های مداربسته بدون نور IR در شدت نور 1 لوکس است. دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی به طور کامل تصویر سیاهی خروجی می دهد. در حالی که دوربین مداربسته 1080P و دوربین مدار بسته 720P تصاویر واضح تری ارائه دادند. در تصویر زیر مشاهده می کنید که دوربین مداربسته 720P به راحتی تا دو خط اول جدول تست بینایی را نشان می دهد:

/

کارکرد ضعیف جبران شده با نور IR

این کارکرد ضعیف در نور کم با استفاده از منبع نور داخلی IR کمی تخفیف پیدا می کند و این در تعداد وسیعی از دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی صادق است. در دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی با برند هایک ویژن و داهوا همۀ مدل ها تقریباً دارای منبع نور IR داخلی هستند، در حالی که در برند Axis مدل های زیادی هستند که اصلاً منبع نور IR داخلی ندارند. با خاموش کردن سیستم نور IR در دوربین مداربسته بولت دیدیم که عملکرد بسیار ضعیفی دارد و تصویری تمام تیره به شما می دهد ولی با روشن شدن نور وضعیت بهتر می شود.

در نظر گرفتن میزان لوکس مقبول در دوربین های مداربسته 4 مگاپیکسلی

نمی توان خیلی روی میزان لوکس مشخص شده برای دوربین های مداربسته حساب باز کرد. بسیاری از این اعداد و ارقام گارانتی اجرایی ندارند. برای مثال، در مشخصات دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی Axis مدل M3046 آمده است که حداکثر تا شدت نور0.3 لوکس می تواند تصویر برداری نماید. (آستانه تصویربرداری و حساسیت تا 0.3  لوکس). اما با توجه به تصویر بالا میبینید که در سطح نوری با 450 برابر بالاتر از آنچه در مشخصات آمده هنوز کیفیت تصویر بسیار پایین است. همین حالت در بسیاری دیگر از دوربین های مدار بسته 4 مگاپیکسلی نیز وجود دارد.

منبع: مجله کار آفرینان

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی