نصب آسانتر دوربین مداربسته با پروتکل DHCP
1960

نصب آسانتر دوربین مداربسته با پروتکل DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol

نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته در سیستم های نظارت تصویری بزرگ و مهمتر در پروژه های بزرگ با تعداد زیاد دوربین های امنیتی می تواند کاری به شدت زمان بر باشدکه با روشهایی می شود آن را کمی ساده تر و سریع تر پیش برد. اخیراً شرکت های بیشتری به سمت DHCP   (Dynamic Host Configuration Protocol) گرایش داشته اند که نمونه آن را می شود به شرکت ارکانت ویژن با معرفی 20 دوربین مداربسته جدید با قابلیت پشتیبانی از DHCP اشاره کرد که این نشان می دهد شرکت های غربی هم به فکر تغییر رویه در استفاده از IP های استاتیک هستند. DHCP معادل عبارت مخفف شده پروتکل تنظیمات دینامیک Host است.

دیاگرام پروتکل DHCP

 

به گفته جف ویتنی از بخش بازاریابی ارکانت ویژن:

DHCP اخیراً در اغلب پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد چون پروتکلی استاندارد برمبنای شبکه های IP به حساب می آید. زمانی که DHCP فعال است دوربین مداربسته تحت شبکه به روتر شبکه درخواست اتصال می فرستد تا از طرف روتر یک آدرس شبکه دریافت نماید. زمانی که DHCP فعال نباشد یک آدرس پیش فرض برای دوربین مداربسته توسط شرکت سازنده آن در نظر گرفته می شود. نصاب دوربین مداربسته با تغییر این آدرس به یک آدرس ثابت شبکه و تغییراتی در شبکه کار را پیش می برد.

زمانی که دوربین های مداربسته تحت شبکه چند مگاپیکسلی شرکت ارکانت ویژن در سال 2004 وارد بازار سیستم های نظارت تصویری شد نصاب ها وتکنسین های نصب دوربین مداربسته و فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات نظارت تصویری مثل امروزه دانش بالایی نداشتند. شبکه سازی IP امروزه به شدت در فضای سایبری و دنیای IT رایج شده و آن روزها ناشناخته تر بودند.

اما امروزه همه این گروه ها به دنبال راهی برای نصب و راه اندازی سریعتر و آسانتر دوربین مداربسته هستند. با DHCP نیاز به نصب و راه اندازی و login دوربین مداربسته در شبکه و تغییر نام کاربری و ID شرکت عملاً برطرف می شود. برای یک دوربین مداربسته شاید زمان زیادی نباشد اما برای صدها یا هزاران دوربین مداربسته، زمانبر است. بنابراین صرفه جویی وقت کلید محبوبیت DHCP خواهد بود. زمانی که از DHCP سرور در شبکه استفاده نمی شود دوربین مداربسته از آدرس IP پیش فرض کارخانه سازنده استفاده می کند. نصاب می تواند با استفاده از نرم افزاری مثل AV IP Utility یا مرورگر وب داخلی دوربین مداربسته برای تغییر این آدرس پیش فرض استفاده نموده تا سیستم را همانند تنظیمات براساس آدرس IP استاتیک راه اندازی نماید.

DHCP نقش مهمتری در استفاده از شبکه دوربین مداربسته دارد و آن هم حفاظت بیشتر از سیستم نظارت تصویری در برابر حملات امنیتی است.   DHCP اطمینان می بخشد که تمام دستگاه ها بر روی شبکه به صورت دینامیکی می توانند از بین آدرس های منتشره آدرسی را انتخاب کرده و دیکر پارامتر ها را هم تنظیم نماید. این روش می تواند بهترین استفاده از شبکه را بدون صرف وقت وهیج نوع مکاتبه و تداخلی ممکن سازد. البته این بخش کار مستقیماً به امنیت شبکه مربوط نمی شود اما با این کار استفاده و بهینه سازی شبکه کاملاً استاندارد و کانالیزه می شود. مثلاً شرکت ارکانت ویژن به عنوان موردی که مثال زدیم از موتورهای رمز نگاری 16 رقمی ASCII برای افزایش امنیت در گذشته به صورت محدود استفاده می کرد تا امکان دسترسی غیر مجاز را به دوربین های مداربسته محدود سازد. اما بعد ها با افزودن این قابلیت به همۀ دوربین های مداربسته جدید و اقدامات تمهیداتی در به روز رسانی فرم ورها برای دوربین های مداربسته قدیمی تر سعی کرد این قابلیت را برای تمام مدل ها به صورت پیش فرض فعال سازد. ضمن اینکه سعی کردند در دانشگاه و مراکز فروش هم برنامۀ آموزش CPCP را که به امنیت اشاره داشت را عملی سازد.

منبع: ماهنامه تخصصی نوآوران

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی