تاریخچه دوربین مداربسته
1357

تاریخچه دوربین مداربسته

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می شود که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار می رود، این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد. اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز در بر می گیرد.

   Walter Bruch

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی به نام " والتر بروچ " مسئول طراحی و نصب این سیستم بود.

 

از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها به کار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد. اولین بار سیستم دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 رونمایی شد. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرائم در محدوده نصب شد، نقش چشمگیری در کاهش جرائم ایفا نکرد. تا اینکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا به خصوص در مراکز عمومی به کار گرفته شدند تا راهی ارزانتر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرائم شناخته شد. برخی از حرفه ها و مشاغل، به خصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند، نیز به تدریج به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر با شناسایی حرکت وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد که تا قبل از آن دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهر ها به خصوص مراکز عمومی، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد و بین سال های 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مدار بسته در بسیاری از کشور ها رواج یافت.

اختراع مالتی پلکسرها در سال 1990 اجازه ترکیب تصاویر چندین دوربین را فراهم ساخت که در نتیجه آن امکان نمایش همزمان تمامی دوربین ها بر روی یک مانیتور و ضبط آنها بر روی یک نوار ویدئویی مغناطیسی VCR فراهم شد که توانایی قابل توجهی در آن دوران محسوب می شد و تاثیر زیادی در فراگیر این فناوری داشت.

اختراع سیستم های ضبط دیجیتال و جایگزینی آن با نوع آنالوگ آن مرحله بعدی رشد این فناوری بود که باعث سادگی بکارگیری و نصب این سیستم شد.

شرکت Axis با اختراع و راه اندازی دوربین شبکه در سال 1996 به منظور برآورده کردن تقاضای روزافزون مشتریان برای بهره مندی از سیستم های نظارتی هوشمند تر، نسل جدیدی از این دوربین ها را ارائه کرد.   

تهیه شده توسط: گروه فنی پاد الکترونیک   

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی