ویژگی های اصلی دوربین های مداربسته پیشرفته
1093

ویژگی های اصلی دوربین های مداربسته پیشرفته

یکی از ایرادات بزرگ نسل گذشته، عدم توانایی تحلیل یا درک محتوای تصاویر یا صحنه های گرفته شده ازدوربین های نظارتی بود که اینگونه سیستم ها وابسته به اپراتور انسانی بودند وتوانایی محدودی در جست وجو داشتند و درنتیجه امکان عکس العمل های فوری را غیرممکن می ساخت. برای رفع این مشکلات، افزودن توانایی تحلیل و درک محتوای تصاویر دوربین ها و رفتارهای اشیاء متحرک در صحنه های تحت نظارت می توانست راه گشا باشد.

واژه هوشمندی درسیستم های نظارت تصویری برای اولین بار درتشخیص حرکت توسط دوربین، آغاز فرایند ضبط، ایجاد هشدار و یا تحریک یک دستگاه جانبی ارائه شد. ابتدا این تشخیص توسط حسگرهای PIR موجود در دوربین بود که با پیشرفت پردازشگرهای دوربین مداربسته این امر به یکی از قابلیت های دوربین ها تبدیل شد. از این هوشمندی اولیه چند سالی بیش نمی گذشت که شرکت های بزرگ اقدام به تقویت پردازشگرهای دوربین های خود نمودند و به پشتوانه آن قابلیت های زیادی همچون تشخیص حرکت در زمینه، شمارش، دیوار مجازی وغیره، به دوربین ها افزوده شده است که گاهی تاثیر مستقیم بر روی کیفیت تصویر داشته است. البته در حال حاضر سازنده ها این قابلیت ها را در دوربین های حرفه ای خود ارائه نموده اند.

جهت مبحث هوشمند سازی دوربین های مداربسته برخی از شرکت ها استانداردهای برنامه نویسی برای شرکت های متخصص در زمینه پردازش تصویر ایجاد کرده اند به نحوی که برنامه نویسی جهت این امر به صورت ماژولار انجام شود.

این امکانات تاحدودی راه گشای نیازهای جدید درسیستم های نظارتی شده است.مبحث تشخیص وجلوگیری از بروز اتفاقات و همچنین مقوله های آماری درحوزه مدیریت با مبحث سیستم های دوربین مداربسته پیوندی کاربردی ایجاد کرده است. در ادامه به بررسی چندین مورد به صورت دقیق پرداخته ومزایا و معایب استفاده از آنها ذکر می شود.

 

توانایی تفکیک انسان

افزودن سیستم توانایی تفکیک انسان از سایر اشیاء متحرک در تصاویر ویدئویی نیز از دیگر اهدافی بود که با مطرح شدن هوشمند سازی دوربین ها و ارائه نسل جدید ازتجهیزات نظارت تصویری به واقعیت پیوست. سسیستم های نظارت تصویری پیشرفته می توانند با بررسی بیومتریک های رفتاری وظاهری (شیوه راه رفتن وشکل ظاهری چهره )، علاوه برتشخیص هویت افراد، حالات و وضعیت و رفتارهای تعاملی فرد با محیط را نیز تشخیص دهند.

این سیستم تصاویر را از دوربین ها گرفته و پس از مراحل پیش پردازش که در آن عملیات مربوط به ارتقاء سطح کیفی تصاویر به منظور بالا بردن سطح ادراکی سیستم از تصاویر صورت می گیرد، عملیات مربوط به آنالیز محتوایی تصویر با استخراج ویژگی ها وتطبیق آنها، و استفاده ازتحلیل آماری و هوش مصنوعی، و درنهایت تشخیص و تعبیر صورت انجام می دهد. برای مثال اگر یک تصویر نمونه ازچهره و یا چند فریم از راه رفتن فرد یا افراد(مثلا مجرمین تحت تعقیب)به سیستم داده شود، سیستم می تواند به محض حضور فرد در صحنه ها یا محیط های عمومی تحت نظارت، او را کشف و به اپراتور مربوطه یا پلیس اعلام نماید. علاوه بر اینها سیستم توانایی درک رفتارهای انسانی درمحیط ها را چه به صورت انفرادی وچه به صورت تجمیعی و بادقت بالا را دارد. برای نمونه وقتی دو نفربه هم می رسند سیستم رفتارهای تعاملی آنها مانند احوالپرسی، صحبت کردن وبسیاری از حالات و وضعیت های روحی وروانی دیگر را نیز تشخیص می دهد، درحالتی دیگرسیستم توانایی تشخیص تجمعات ودرگیری ها ونیز تحلیل رفتاری جمعیت مردمی در یک محیط را دارد. به دلیل بهره گیری از فن آوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به صورت نرم افزاری دارای قدرت خودتکاملی می باشد.

بدون شک دستگیری مظنونین بمب گذاری بوستون به کمک تصاویر دوربین های مداربسته انجام گرفت که با بکارگیری فن آوری تحلیل تصاویر مجرمین شناسایی و به یک هفته هولناک در بوستون پایان دادند که شاید نبود این فن آوری کشف این ماجرا را غیرممکن می کرد وامکان تکرار آن نیز وجود داشت.

 

 

 

تشخیص حرکت پیشرفته

در این روش که در واقع بهینه یافته روش تشخیص حرکت ابتدائی است اجزای مختلف تصویر براساس حرکت دسته بندی می شوند و درواقع پردازشگر تصویری موجود در این دوربین ها به بررسی مداوم هریک از اجزای متحرک درتصویر اصلی یا درزمینه می پردازد. به طورمثال، دریک تصویر از خیابان تشخیص حرکت توسط دوربین مداربسته زمانی صحیح ارزیابی می شود که یک خودرو یا موتورسیکلت یا انسان درتصویر حرکت کند در حالی که درسیستم های اولیه، حرکت برگ درختان یا سایه ساختمان ها و تجهیزات نیزمنجر به تشخیص حرکت می شد.

تهیه شده توسط: گروه فنی پاد الکترونیک

دوربین مداربسته اصفهان

  • پاد الکترونیک
  • ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
  • ۰

نظرات

بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

ارسال فوری

تحویل حداکثر طی 1 روز کاری
 

فروش ویژه

هر سه روز کالای ویژه برای همکاران ویژه
 

09130753912

پشتیبانی محصولات و سیستم های امنیتی